Balık Kılçığı Tekniği

Birçok problemin ana kaynağını bulmak için farklı teknik ve analizlerden yararlanılır. Bunlara örnek olarak pareto analizi, kök neden bulma ve balık kılçığı tekniği gösterilebilir. Daha farklı teknik ve analizler de elbette mevcuttur. Sorunların tekrar etmemesi için önleyici bir teknik olarak bu yöntemler kullanılabilir.

Balık Kılçığı Tekniği (Sebep ve Sonuç Diyagramı)’ nı Japon kimyacı Kaoru Ishikawa 1943 yılında ortaya çıkarmıştır. Ishikawa aynı zamanda Japonya’da toplam kalite yönetimine büyük katkıları sağlamıştır.

Problemin kökü neresi?

Balık kılçığı tekniğinde ulaşılmak istenen problemin ana ana kaynağına inebilmektir. Ana kaynağına inmeden önce problemin ne olduğu bilinmelidir. Balığın her bir çıktısına, problemin sebep olabileceği nedenler yazılır. Daha sonra her bir çıktıdaki problem için beyin fırtınası yapılır. Grafik kolaylık sağlaması için balığa benzetilerek yapılmaktadır.

Problem tespit edildikten sonra tekrar konusunda uzman kişiler çözüm arayışına girişirler.

Balık kılçığı tekniği, farklı ülkelerde çalışan kişiler ile online olarak da yapılmaktadır. Bu yöntem; sorunlara hızlı bir biçimde cevap aranarak çözüme ulaşmada katkı sağlamaktadır.

Diğer yazılarımızdan pareto analizi, kök neden bulma tekniği, iş bulma süreci ve iş ilanları nasıl olmalı? okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yorumlar (2)

YORUM YAZ