İK Ne Demek? İK Açılımı, İnsan Kaynakları Alanları

İK Ne Demek?

İnsan kaynaklarının kısaltılması olan İK kelimesi zamanla kısaltılarak günümüzde de aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Firmalar personel alımları için İK departmanı kurarlar. Personel alımları ve maaş süreci gibi tüm işlere İK bakar. Personel yönetimi alanında ki iş yükünü de azaltarak daha hızlı işlerin yapılmasını sağlarlar. İK yönetiminin asıl amacı personel yönetim süreçlerini iyileştirmektir. İzin süreci takibi ve eğitimlerin planlanması, personellerin performansları gibi tüm süreç tek bir platform da yani insan kaynakları bölümünde toplanmıştır. İnsan kaynakları departmanı hemen hemen birçok firma da var olan bir şeydir.

Özellikle genç kesimin daha fazla ilgi gösterdiği İK bölümü kolay gibi görünse de aslında kalifiye nitelikler içerir. Hem çalıştığınız firmayı iyi tanımanız gerekir hem de analiz etme yeteneğinizin iyi olması gerekir. Problem çözme yeteneği, iletişim, sunum becerisi, İkna kabiliyeti, adil olma ve eşit davranma, planlama gibi durumlar bir İK departmanın da mutlaka olmalıdır.

İK Açılımı

İnsan kaynakları anlamın olan İK yurt dışında kısa kelimeler kullanılması sonucunda ülkemizde de bu şekilde kullanılmaya başlanmıştır. İnsan kaynakların da çalışmaya karar verdiyseniz bilmeniz gereken bir şey var ki insan üzerine yatırım yapmalısınız. Stratejik bakış açısına sahip olmalı ve her zaman sorumluluk sahibi olmalısınız. İK departmanı bu anlam da her zaman diğer departmanlara göre bir adım öndedir. İşe girecek olan kişilerle görüşerek analiz yapmalısınız. Gerekli sezgi ve iletişim kabiliyetine her zaman sahip olmalısınız. İş ilanlarının oluşturulması da insan kaynaklarının sorumluluğunda olan bir iştir. Personel alımı, iş ilanı oluşturma, maaş belirlemesi tamamen insan kaynaklarının yapması gereken bir iştir.

İnsan kaynakları işleri yurt dışında ve ülkemizde olmak üzere aktif olarak işe alım süreci yapar. Bu nedenle de birçok firmada bu departman olmak zorundadır. İnsan kaynakları departmanın da çalışmak için mutlaka üniversitesi mezunu olmak gerekir. Ancak bazı firmalar üniversite mezunu arama yerini iş konusunda gerekli tecrübeye sahip olan kişileri almak ister. Bunun için de birçok firma İK ile ilgili kurslar açarak bu alanda eğitim vermektedir. Bu tarz firmalardan sertifika alarak da İK olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Maaşlar genellikle iş hayatınıza ve aldığınız tecrübeye göre değişiklik göstermektedir. Ancak her firmanın çalışma prensipleri farklıdır. Bazıları daha düşük maaş verirken bazıları ise yüksek maaşlı personel alımı yapar. Bu tamamen sizin cv ye bağlı bir durumdur. Bir personel ne kadar donanımlı olursa yüksek maaş alması da o kadar yakın bir durumdur. İk ne demek ik açılımı, insan kaynakları alanları bu konuda size yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:   Japonya’da İnsan Kaynakları Yönetimi

İnsan Kaynakları Alanları

İnsan kaynakları departmanında çalışmaya karar verdiyseniz eğer bazı şeyleri de yapabilecek durumda olmalıdır.

  • İnsan kaynakları planlaması, ne kadar süre de iş yapabildiği ve pozisyonlara kaç personel alınması gerektiği ile ilgili gerekli analizleri yapmalıdır.
  • Organizasyon şemasının oluşturulması gerekir.
  • İş tanımları, iş analizleri ve iş gerekliliklerini de eksiksiz bir şekilde hazırlamak gerekir.
  • Belli zamanlar çalışan memnuniyet anketlerinin düzenlenmesi,
  • İş değerlendirme ve ücretlendirme çalışmaları,
  • Disiplin yönetimi ile ilgili gerekli çalışmalar,
  • İşten çıkarılma süreçlerinin tam olarak bilinmesi ve takip edilmesi,
  • Kariyer planlaması ve terfi süreçleri,
  • Personel özlük dosyalarının tutulması ve izin belgelerinin de eklenmesi
  • Çalışanlara ait SGK ve bağkur süreçlerini de eksiksiz bir şekilde takip edebilmek.

İnsan kaynakları alanında çalışmak ve kariyer sahibi olmak için gerekli her türlü bilgilere de sahip olmalısınız. Eksiksiz her bir bilgi sonucunda kariyeriniz de yükselişler olması da mümkün.

İnsan kaynakları çalışanları sosyal platformları üzerinden iş alımı ve kariyer siteleri üzerinden işçi bularak gerekli gerekli departmanlara verilmesini sağlar. İnsan kaynaklarının genellikle en belirgin görevi budur. Çalışan ilişkileri, bordrolama, özlük işleri, şirketin hedefleri doğrultusunda işe alımı yapma, şirketin vizyon ve misyonunu yükseltmek de insan kaynakları alanlarından sayılabilir. İnsan kaynakları bu durum da sadece işe alımı yapmaz gerekli iş süreçleri ve firmayla ilgili her türlü süreci de yönetir. İk ne demek ik açılımı, insan kaynakları alanları hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak bu bölümü tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

Content Protection by DMCA.com