İnsan Kaynakları Yönetimi Geleceği

insan kaynaklari yonetimi gelecegi

İnsan kaynakları departmanı, işletmelerin ihtiyacı olan insan kaynağını eğitim ve yönetim süreçlerini yöneten çok yönlü bir disiplindir. Şehir efsanelerinin aksine sadece son maaş bordrosunun alındığı yerler değildir. İnsan kaynakları yönetimi departmanının günümüzde teknoloji ile uyumlu olarak yapılabilecek işler için kendi başına zaman harcamaması gerekiyor.

İnsan kaynakları alanını seçecek olanlar, muazzam bir teknoloji kullanımı yazılım ve performans yönetim sistemlerini organize etmeye hazır olmalılar. İnsan kaynakları yönetim departmanının özellikle Türkiye’de bir diğer fonksiyonu da belirli kurallar dahilinde işe alım, performans yönetimi ve çalışan mutluluğunu yönetmesidir. İnsan kaynakları yönetim departmanı bu yönüyle mevcut kuralları çok iyi uygulayarak asla geleceğin mesleği olmayacak bu sebeple meslekteki değişimler çok yakında diye tahmin edilmektedir. İnsan kaynakları yönetim departmanı çalışanları yetenek avcısı olmak zorunda kalacaktır.

İnsan kaynakları yönetim departmanının son zamanlarda ülkemizde ve dünyada başarılar elde ettiği ve küresel açıdan çok önem verilen alanlarından biri de yetenek avcılığı olması gözlerden kaçmamaktadır. Gelecek vaat eden, ışıl ışıl parlayan elemanları kapan ve yeteneği fark eden insan kaynakları yönetim departmanı turnayı gözünden vuracaktır. İnsan kaynakları temsilcisi geleceğin kültür elçisi olmayı kendisini hazırlamalıdır. Farklı öğrencilere tamamen karşılık beklemeden eğitimler ve aktiviteler sunmak, kişisel gelişimlerine yardımcı olmak başarının anahtarı olacaktır.

Yenilikçi, özgür ve teknolojiyi takip edebilen mezunları görüp tespit edebilen insan kaynakları uzmanları tercih nedeni olacaktır. Doğru vizyona ve başarılı kültür elçilerine sahip olan şirketler de çok fazla yetenek çekebilecek. Büyük data, sosyal medya optimizasyonu, takım oyunları ve yönetim becerisi alanlarında gelişim şart gözükmektedir.  Robot yazılımlar, akıllı sensörler ve yapay zekâ küresel iş birliklerine sebep olurken insan kaynakları yönetim sektörünü de derinden etkileyecektir. Çalışanların bu sıra dışı teknolojiye, hıza ve değişime adapte olmaları ve eğitilmeleri de insan kaynakları yönetim departmanının sorumluluğu altında olacaktır. Elbette robotik teknoloji ve yazılımlar olacak fakat kuruluşlar ve insan kaynakları yönetim liderleri görevleri makinelere ve robotlara devredip büyük verilere hâkim olmak yoluyla bu değişime yanıt verecektir.

Bu gelişmelerin yanı sıra insan kaynaklarının gelebileceği bir başka bakış açısından da bakacak olursak, herkesin bildiği gibi günümüzde insan kaynakları yönetimi küçük büyük her işletmenin bel kemiği olmuştur. İşletmelerin çalışma alanı ne olursa olsun her zaman temel amacı insandır ve teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin insan aklına ihtiyaç duyar bu sebeple insan kaynakları yönetimi her zaman gelecek vaat eden bir departmandır. İnsan kaynakları yönetiminde işletmelerin kar sağlamaları için çalışanların üstünde çok iyi durulmalıdır. Ek olarak, teknolojinin ilerlediği son zamanlarda ise yönetim birimi sistemleri buna yönelik çalışmaktadır.

Gelecekte ise çok daha farklı alanlar insan kaynakları yönetimine dahil olacak gibi görünmektedir. Teknoloji ile insan zekâsı birleşince yönetim aşamaları daha kolay ve uygun işlemektedir. İnsan kaynakları yönetiminin gelecekte uygun yazılımlar aracılığı ile daha pratik ve daha işlevsel bir hale dönüşecektir. Ek olarak, yapay zekâ uygulamaları ile insan kaynaklarına ait eğitim ihtiyaçlarını ve çalışma planlarını insan elinden çok daha kısa bir sürede hazırlayacaktır. Ayrıca, insan kaynakları departmanında sosyal medyanın da büyük bir yeri olacağı söylenebilir. Sosyal medya nüfuzları kontrol edilerek iş alımları gerçekleşebilir.

Yüz yüze iş mülakatları yerine gelecekte sanal yapay zekalar sayesinde sanal mülakatlar da mümkün hale gelebilir. Online bir şekilde cevap alınıp verilerek daha kısa sürede bir sonuca ve aranan çalışana ulaşılabilir. Bu sayede zaman ve maliyet konusunda kazanç sağlanabilir. Ek olarak, işletme çalışanlarından bugün gerçekleşmesi mümkün olmayacak birçok şey aranacak kriter haline gelebilir örneğin, yazılım programları yazmak gibi. Bu yazılım programları bilişimciler ve normal çalışanlar için de gereklilik haline gelebilir. Bu kriterler ise, yapay zekâ özelliklerinde ve insan kaynakları yönetimi konusunda birçok değişikliğe yol açacaktır.

Teknolojinin her noktada ilerlediği zamanlarda insana duyulan ihtiyaç oranı ne kadar azalırsa azalsın yine de insan kaynakları yönetimi hiçbir zaman etkisini kaybetmeyecek bir alandır.  Bunun sebebi ise, insana yapılan yatırım her zaman köklü ve verimli geri dönüşler sağlayacaktır. İnsana verilen motivasyon her zaman türünde çok etkilidir. Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin insan kaynakları yönetiminin etkisi ve nüfuzu hiçbir zaman bitmeyecektir.

Content Protection by DMCA.com