İnsan Kaynakları Yönetimi Okunur Mu?

İnsan kaynakları bölümü son on yıldır he kurumsal firmanın en önemli departmanlarından biri haline gelmiştir. Önceden her ne kadar sadece personel servisi şeklinde personellerin özlük hakları, bordroları, mesaileri ve maaşları konusunda çalışan bir departman ise şu anda kurumların en önemli departmanlarından biridir. İnsan kaynakları yönetimi okunur mu? Elbette okunur. Çünkü günümüzün en fazla iş alanı bulunan bölümlerinden biridir.

Firmaların faaliyetlerinin ana hedefi kar yapmaktır. Teknolojik ve ekonomik gelişmeler bu kar oranı konusunda her gün farklılaşan rekabet ortamı oluşturmuştur. Bu rekabet ile mücadele etmek ve daha fazla kar etmek için ise mutlaka doğru personeller ile çalışmak gereklidir. İnsan kaynakları yönetim servisi ise bir kuruluşta çalışacak personellerin doğru seçilmesini sağlar. Aynı zamanda yeterli şekilde ilgili bölümlerinde düzgün çalışma ortamı oluşturur. İnsan kaynakları yönetimi okunur mu? Tüm kurumsal firmalar ve kurumsal olma hedefinde olan firmalar için önemli bir bölüm olduğu için okunur.

Kurumsal firmalar kadrolarını oluştururken ilk baktıkları ilgili alanda kişinin eğitimidir. İnsan kaynakları yönetimi okunur mu? Bu nedenle eğitimi alınmalı yani insan kaynakları yönetimi okunmalıdır. Eğitimli bir personel yanına deneyim de eklemiş ise bir firma için ideal bir personeldir. Her alanda her firmada bulunması gereken bir bölümdür. Tüm çalışanların performansını arttırmak, doğru alanlara doğru elemanları yerleştirmek, personelin daha aktif olmasını düzenlemeler yapmak hedefi ile çalışan bir bölümdür.

İnsan Kaynakları Yönetimi Okumak

Devlet üniversiteleri, özel üniversiteler ve özel sertifika veren programlar ile insan kanyakları yönetimi eğitimi almak mümkündür. Eğitim almak isteyen kişilerin ise çözüm odaklı çalışabilecek, iyi analiz yeteneğine sahip olması gereklidir. İnsan kaynakları yönetimi için mutlaka insan ilişkilerinde aktif insanlar seçilmelidir. İyi anlama, analiz etme yeteneği isteyen bir bölümdür. Ders olarak düşünüldüğünde ise; Hukuka giriş, yönetim organizasyon, toplantı sunum teknikleri, iktisadi bilimler, insan kaynaklarına giriş, genel işletme, davranış bilimlerine giriş şeklinde sıralanmaktadır.

İnsan kaynakları okumak konusunda bilinmesi gereken insan kaynakları yönetiminin görevleridir. Genel olarak izah etmek gerekirse meslek ya da bölüm seçerken o branşın görevlerini bilmek ve kendine uygun olan bölümü seçmek doğrudur. İnsan kaynakları yönetimi bölümü görevleri ise aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 1. Çalışan personeller ile ilgili bölüm yöneticilerinden bilgi almak,
 2. İş başvurusu için özgeçmişleri incelemek, eğitim durumları ve ilgili alana uygunluğuna bakmak,
 3. Personel alımlarında referans kontrollerini yapmak,
 4. Personellerin performansları konusunda rapor hazırlamak,
 5. Şirket hedeflerine uygun olarak planlamalar yapmak,
 6. İş gücünü arttırıcı yöntemler geliştirmek
 7. Personellerin aralarında köprü vazifesi görmek ve sorunlara çözüm bulmak,
 8. Personelleri ve yöneticileri çalışan psikolojisi konusunda bilgilendirmek,
 9. İş kanunlarına uygun şekilde personellerin özlük dosyalarını hazırlamak,
 10. Şirketin disiplin ve cezalarının kanunlara uygun olarak belirlenmesini sağlamak,
 11. İşe alma ve işten çıkarma sürecini onaylamak, takip etmek,
 12. İşe alım süreci sonrası personelin şirkete uyumluluğunu arttırmak.
İlginizi Çekebilir:   İnsan Kaynakları Yönetimi Nerede İş Bulur?

İnsan Kaynakları Yönetimi Mezunu Nerede İş Bulur?

İnsan kaynakları bölümünün eğitimi almış bir kişi her alanda iş bulma imkanına sahiptir. Her geçen gün artan insan kaynakları departmanları sayesinde iş imkanı geniş bir alandır. Bu nedenle de her sektörden firmaların kurumsal olan ya da kurumsal olma girişiminde bulunan ilgili bölümlerinse insan kaynakları yönetim personeli çalışmaktadır. İş olanağı geniş olan bu bölümde okuyan kişilerin aynı zamanda kendisini geliştirmiş olması da çok önemlidir.

İnsan kaynakları her bölüm gibi belirli bir tecrübe ve deneyim isteyen bir bölümdür. İlgili eğitim sonrasında iyi bir iş için belirli bir deneyim şarttır. Bu nedenle okul esnasında yarı zamanlı olarak ilgili bölümlerde staj yapmak okuduklarını uygulamak açısından büyük önem taşır. Her kuruluş personel alımında eğitim sonrasında tecrübeye bakacaktır.

Eğitim esnasında yapılan çalışmalar bir personelin mezun olması durumunda iş bulmasını sağlar. Belirli bir tecrübeye sahip olmak günümüzde kolay iş bulmanın ilk şartıdır. Deneyim bir şirket için uyumun da kolaylığı demektir. Bu nedenle firmalar duruma göre deneyimli ya da yetiştirilmek üzere yeni mezun personel alırlar. Kişinin kendini geliştirmesi durumunda ise iyi bir pozisyona geçiş yapması mümkündür.

Content Protection by DMCA.com