İş Bulma Süreci

İş bulma sürecinin başarılı devam edip, istenen sonuçla tamamlanabilmesi için aslında öncesinde birtakım birikime sahip olmak gerekiyor. Tek başına kariyer sitelerine kayıt olup; başvuru yapmak yeterli olmamaktadır. Sağlıklı bir iş bulma sürecini yerine getirebilmek için;

Hangi işi yapmak istiyoruz?

Günümüzde bulma süreçleri ağırlıklı olarak; kariyer siteleri, sosyal medya ve referanslar aracılığı ile gerçekleşmektedir. Gazetedeki iş ilanlarının çok etkili olmadığı da aşikâr.

İş arayan aday öncelikle her ilana başvuru yapmamalıdır. Temel ihtiyaçlarımı karşılayayım diye başvuru yapılarak işe girilmesi ile aslında büyük bir hata yapılmaktadır. Çünkü aday kendi uzmanlık alanına yönelmemiş, temel ihtiyaçlarını karşılamak için geçici bir işe girmiştir. Bir kere hayalleri olan, hedefine yürüyecek bir aday bu hatadan uzak durmalıdır.

Örneğin; muhasebe alanında uzmanlaşmak isteyen bir aday, işletmenin muhasebe uzman yardımcısı ilanına başvurabilir. Fakat aynı aday kendi alanı dışında bir işe başvuru yaptığında, mesela satış danışmanlığı yaptığında kendi uzmanlığından uzaklaşmış olur.

Bu süreçte geçici bir iş bulan aday, kendi alanına hitap etmeyen işten keyif alamayabilir ve kısa süre sonra tekrar iş bulma sürecine başlar. Bu sürede hem işletme doğru adayı işe alamamış hem de aday doğru işe girmemiştir. Doğal olarak; çift yönlü bir problem karşımıza çıkmaktadır.

Aday, şartlar ne olursa olsun kendi alanında devam etmelidir demek te doğru olmayabilir. Çünkü; bulunduğu çevre, iş koşulları, sektör dağılımı gibi etkenler değişiklik gösterecektir. Örneğin; orman mühendisliğinden mezun olmuş bir adayın, ormanı olmayan bir kentte iş bulması doğal olarak zor olacaktır. Başka bir örnekte ise; su ürünlerinden mezun olmuş bir aday denizin veya tatlı su balığı, türevi yetiştirilmeyen bir yerde iş bulması zor olacaktır.

Çalışacağımız işte nasıl bir uzmanlaşma bekliyoruz?

İnsan kaynaklarında sürekli sorulan şu soru: 5 veya 10 yıl sonra kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Bu soru birçoğumuza göre; kolay veya başlı başına saçma bile gelebilir. Fakat bu sorunun altında birçok beklenti var. Aslında aday samimi olarak gelişim göstereceğini kanıtlayabilse işe alınacak. Yani o sorudaki aranan cevaplardan birisi şu; – hayatın rüzgârına mı kapılacaksın? Yoksa hedeflerine emin adımlarla ilerleyecek misin? Uzmanlık alanının dâhilinde mi ilerleyeceksin? Bizi uzun soluklu mu düşünüyorsun?

Yeteri derecede eğitim seviyesi, bilgi düzeyine sahip miyiz?

Aday, elbette iş ilanlarına başvuru yapacak. Fakat bu başvuru neye göre olmalı. Üniversiteden yeni mezun bir kişi muhasebe müdürü ilanı için başvursa ya da lise mezunu bir aday muhasebe direktörlüğüne başvuru yapsa ne kadar doğru olacak? Hiç doğru olmayacağı gibi, insan kaynakları profesyoneli ilana bile bakmayabilir.

Yeni mezun aday doğal olarak; muhasebe elemanı veya daha fazla bilgisi varsa muhasebe uzman yardımcılığına başvuru yapmalıdır. Unvan basamak basamak kazanılır!

Bir iş ilanına başvuru yapmadan önce aday kendini tartmalıdır. Başvuru yaptığım ilandaki kriterleri ben karşılıyor muyum? Eğer karşılamıyorsa geliştirmeye devam etmelidir.

İşletmelerin istediği nitelikleri ne kadar karşılıyoruz?

Bir iş ilanında genelde şu unsurlar yer alır. (iş tanımları iş ilanına çevirilir): işin adı, işin kodu, işin amacı ve özeti, yapılan işlerin neler olduğu, yetki ve sorumluluktur. İşin gereklilikleri: eğitim, yabancı dil, bilgisayar kullanımı, kişisel özellikler, çalışılacak alanın fiziki koşulları, kullanılacak araç – gereç – makine vb. ve adayda olması gereken yetkinlikler (temel, mesleki ve yönetsel yetkinlikler)’dir.

Aday bu belirtilen kriterlerin %70 ve üzerine çıkabiliyorsa başvuru yapabilir. Elbette son kararı verecek ve inceleyecek kişiler insan kaynakları uzmanlarıdır.

Özgeçmişimizi ne dayandırarak oluşturduk?

Özgeçmişlerde genel de mantık aynı. İstenilen bilgiler dışında eğer çok özel bir şeyler belirtmek istiyorsanız ön yazıya da gerekli bilgileri ekleyebilirsiniz. Yabancı ülkelerde özellikle ABD’de hangi pozisyona başvuru yapıyorsanız o pozisyona özel özgeçmiş hazırlamalısınız. Ülkemizde henüz bu bakış açısı oluşmadı. Yani aday aynı özgeçmişle birçok ve farklı pozisyonlara başvuru yapabiliyor. Doğru yanlış tartışılabilir!

İnsan kaynakları açısından bakıldığında özgeçmişinizin eksiksiz olması beklenir. Özgeçmişte doğru ifadeleri barındıran bilgiler bulunmalıdır.

Örneğin; son işe giriş ve çıkış tarihleri: 10.06.2017 – 18.08.2019

Bir önceki işe giriş ve çıkış tarihleri: 21.01.2017 – 18.03.2017

İki önceki işe giriş ve çıkış tarihleri: 14.05.2014 – 16.04.2016 olsun.

Son işinizle bir önceki işiniz arasında yaklaşık 2 aylık bir boşluk, bir önceki işinizle iki önceki işiniz arasında yaklaşık 9 aylık bir boşluk bulunmaktadır. Bu boşluk döneminde hangi işler ile uğraştığınızı belirtmediğiniz takdirde olumsuz bir geri dönüş alırsınız veya alabilirsiniz. Bu boşlukların ya olmaması gerekirdi ya da doğru olan ne ise, yani farklı iş bile olsa eklenmesi beklenirdi.

Özgeçmişte bir diğer önemli konu da fotoğrafların vesikalık biçiminde hazırlanmış ve güncel olmasıdır. Uygun olmayan profil fotoğrafları insan kaynakları birimi tarafından es geçilir veya geçilebilir. (Genelde bakılmaz.)

Mülakat Sürecine Hazırlık

Adayın iş görüşmesine davet edilmesi tek başına işe girmek için yeterli değildir. Mülakat süreci de özgeçmiş kadar önemlidir. İş yaşamına uygun kıyafet seçimi, erkekler için saç sakal bakımı, kadınlar için iş yaşamına yaraşır natürel makyaj ve saç bakımı gibi konular son derece önelidir.

Görüşmeye davet edilen saatten 15 dakika kadar önce gidilmesi de, adayın işe verdiği değeri bir nebze göstermektedir. Aynı şekilde insan kaynakları uzmanında sizi davet ettiği saatte karşılaması beklenir.

İş bulma sürecini ne kadar sağlıklı yönetebiliyoruz?

Bir iş yerinde çalışırken iş bulmak çok problem olmasa gerek. Fakat işsizken iş aramada bulunurken (kendi mi değersiz hissediyorum) düşüncesine çok takılabilirsiniz. Bu düşünce çok normal ama bu düşünceden mutlaka uzak durmalısınız. Çünkü her insan değerlidir.

Sosyal Medya Etkisi

Son zamanlarda yükselen bir sosyal medya ağı Linkedin çok popüler. Bu alanda binlerce insanla tanışabilir, takip edebilir ve farklı projelerde çalışabilirsiniz. Hatta bu platformdan işe bile alınabilirsiniz.

Not: Linkedin sadece iş hayatını barındıran bir alan. Siyaset, spor vb. paylaşımlar yapılmıyor. Eğer siz bu platformu alanının dışında kullanırsanız olumsuz bir imaj oluşturursunuz.

Referans çevremiz ne kadar geniş ve etkili?

Yeni mezun bir aday için iş bulma süreçlerinde en büyük referanslar üniversite de öğrenim gördüğü dönemdeki hocalarıdır. Staj yaptığı süre içinde referans olabilecek orta ve üst düzey yöneticilerdir. İş hayatında varlığını sürdüren aday için ise; önceden çalıştığı orta ve üst düzey yöneticiler önemli referans kaynağı olmaktadır.

İş ilanları nasıl olmalı yazımız ile problem çözmeye yönelik bilgilendirici balık kılçığı tekniği, pareto analizi ve kök neden bulma yazılarımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yorumlar (6)

YORUM YAZ
  1. Erhan Özdemir diyorki:

    Yazınız gerçekten çok güzel ama yeni mezun birisinin iş bulması konusunda bazı sıkıntıların olduğunu da kabul etmek lazım malum ekonomik koşullar da öğretim görevlileride artık kendi derdine düşmüş durumda yazınızdan konunuzda yetkin birisi olduğunuz belli bunfan sonraki yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz