Kariyer Yönetimi

Kariyer Yönetimi

kariyer yonetimi hrjoint

Kariyer yönetiminde çalışana kurum tarafından bir planlama yapılır. İşgören kariyer yönetiminde bir sonraki adımın ne olacağını bilmesi, geleceğini görebilmesi ve bu gelecek için uygun hazırlıkları yapabilmesi durumudur.

Son dönemlerde kariyer yönetiminde artık geleneksel yapıdan, çok yönlü kariyere geçiş yapılmaktadır. Teknolojik değişimler, rekabet ve insan hakları çok yönlü kariyer süreçlerini hızlandırmıştır.

Kariyer yönetimi yapmanın hem işletmeye hem de işgörenlere birtakım yararları bulunmaktadır. Bu yararlardan bazıları;

  • Eşit istihdam fırsatı sunar.
  • İş hayatında kalitenin yükselmesini sağlar.
  • İşgörenlerin işletmeden uzaklaşmasını engeller.

Kariyer; hem işgörenler hem de kurum açısından önem taşımaktadır. İşgörenlerin, ilgi, değer, nitelik, güçlü ve zayıf yönlerin farkına varmalarına, işletmedeki iş fırsatları ile ilgili bilgi sahibi olmalarına, kariyer hedefleri belirlemelerine, kariyer hedeflerine ulaşmalarını sağlayacak eylem planı oluşturmalarına destek olan kariyer geliştirme uygulamaları; organizasyonların da ileride gereksinme duyacakları adayları, önceden belirli bir sistem çerçevesinde geliştirmelerine olanak sağlamaktadır.

Kariyer Kavramları

Kariyer Planlama: Bireyin kendini değerlendirme sürecidir. Bireyin kendisinde bulunan güçlü ve zayıf olan noktalarını bilmesidir. Bilgi, beceri ve istekleri dahilinde kariyer beklenti ve hedeflerini oluşturması ve bunlara nasıl ulaşabileceği konusunda gerekli olan davranışları geliştirme süreçleridir.

İlginizi Çekebilir:   İşveren Markası Yönetimi

Kariyer Yönetimi: Gelişim göstermeye devam eden işletmede, ileriye dönük olarak nitelikli işgörenlerin olması kaçınılmazdır. Mevcut işgörenlerin zaman içinde yetiştirilmesi söz konusudur. Örgüt amaçları ile işgören amaçlarının bütünleştirilerek, bireysel kariyer hedeflerinin gerçekleşmesi konusunda işletme desteğinin sağlanmasıdır.

Kariyer Yolu: Mevcut işgörenin hangi işleri yaptığı ve daha farklı veya geliştirme yolu ile hangi işleri yapabileceğini açıklayan bir yoldur. İşgören için ileride hangi işleri yaparsa başarılı olur? Bilgi, beceri ve tutumların birlikte ele alınarak değerlendirilmesi ve bireyin bir üst işe aktarılması sürecidir. Yatay veya dikey yönlü de olabilir.

Bireysel Kariyer Yolları

Geleneksel kariyer, yatay kariyer, ağ kariyer yolu, ikili kariyer yolu

Kariyer Kalıpları

Devamlı durumdaki kariyer kalıbı, doğrusal kariyer kalıbı, spiral kariyer kalıbı, geçiş tipi kariyer kalıbı

Diğer Kavramlar

Kariyer çapası, kariyer platosu

Bireysel Kariyer Evreleri

Büyüme, keşif, kurma, koruma, azalma ve çözülme evreleridir.

Kariyer yönetimiyle ilgili danışmanlık almak için 0850 255 18 62 numaralı telefonumuzu arayabilir veya info@hrjoint.com adresine e-posta gönderebilirsiniz. Güncel kariyer yönetimi eğitimine buradan ulaşabilirsiniz.

    Content Protection by DMCA.com