Motivasyon Yönetimi

Motivasyon Yönetimi

Tanım: İsteklendirme, güdüleme. Etki altına almak, harekete geçirmek ve teşvik anlamına gelmektedir.

Önceleri motivasyonda ağırlıklı olarak işletmelerde çalışanların maddi yönlerine yapılan destek olarak bilinmekteydi. Son dönemlerde motivasyon uygulamaları, yönetimi farklı yönde ele alınmaktadır. Bunlar;

  1. İnsan Psikolojik Yönü
  2. İnsanın Sosyolojik Yönüdür.

Abraham H.MASLOW gereksinimler hiyerarşisine göre motivasyon ele alındığında; işletmede çalışan işgörenlerin birbirinden farklı istek ve talepleri olabilmektedir. Bundan dolayı işletmede çalışanlara farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek faydalar paketi oluşturulmalıdır.

ÖRNEK UYGULAMA

X işletmesinde çalışan;

Muhasebe Müdürü: 4.500TL.

Bölge Müdürü: 3.250TL.

Güvenlik Görevlisi: 1.950TL.

Genel Müdür Yardımcısı: 7.950TL. ücret almaktadırlar.

Motivasyon çerçevesinde, performans değerlendirmesi sonuçlarına göre iyi performans gösteren işgörenlere Antalya da 3 günlük tatil hediye edilecektir.

İlginizi Çekebilir:   Prosedür, Yönetmelik ve Talimatlar

Ödüllendirme mekanizması adaletli ve eşitlikçi görülmektedir. Fakat 3 günlük Antalya tatilinin her çalışana aynı yönde olumlu motivasyon sağlayacağı düşünülemez.

X işletmesinde çalışan güvenlik görevlisi performans sonuçlarına göre 3 günlük tatili kazanmış olabilir. Fakat; arka planda kişi bu yapacağı tatilden mutlu olmayabilir.

Ödüllendirme aşamasında alternatif seçenekler sunulabilirse, işgören kendi ihtiyacına yarayan seçeneği alacak ve mutlu olacaktır. Böylece her işgören kendi ihtiyacına yönelik seçenekleri alacağından motivasyonda yükselmeler meydana gelecektir.

İnsan kaynaklarıyla ilgili danışmanlık almak için 0850 255 18 62 numaralı telefonumuzu arayabilir veya info@hrjoint.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

    Content Protection by DMCA.com