Seçme ve Yerleştirme

Seçme ve Yerleştirme

Seçme ve yerleştirme süreçleri özellikle de işveren marka yönetimini uygulama niyetinde olan işletmeler için en önemli basamaklardan birisidir. Potansiyel adayların işletmeye davet edilmesi sürecinden, uğurlanması, olumlu-olumsuz dönüş yapılması gibi süreçler aslında işveren marka değeri çerçevesinde değerlendirilmektedir.

Mülakat teknikleri sektör bazında değerlendirildiğinde birçok uygulama bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları;

-Yapılandırılmış Mülakat

-Yapılandırılmamış Mülakat (Birebir Katılımcı)

-Panel Mülakatları (İkiden Fazla Görüşmeci Katılımlı)

-Grup Mülakatları

-Stres Mülakatları

-Değerlendirme Merkezi (Ağırlıklı En Az 3 Adayın Katıldığı)

-Sunum Mülakatları

-Sıralı Mülakat

-Telefon Görüşmeleridir.

Yukarıda sayılan mülakatlardan herhangi birini yapmadan önce iş analizlerinin yapılması ve arkasından iş gereklerinin sistematik hale getirilmesi gerekmektedir. Adaydan beklenen nedir? İşe alımı yapılacak aday işletmeye hangi yönde katkısı olacak? Biz adayı neden işe alıyoruz? İşletme olarak adaydan beklentilerimiz nedir? gibi sorular cevaplanmalıdır.

Ayrıca kariyer sitelerinde kısa iş tanımlarının birebir yazılması doğru adayın kısa sürede bulunmasına olanak sağlamaktadır. Aksi halde işletmede yapılan işler ile ilanda bulunan iş gereklerinin alakasız olması zaman kaybına, maliyete ve diğer olumsuzluklara neden olabilmektedir.

İnsan kaynaklarıyla ilgili danışmanlık almak için 0850 255 18 62 numaralı telefonumuzu arayabilir veya info@hrjoint.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

    Content Protection by DMCA.com