Teknoloji ve İnsan Kaynakları Yönetimi

teknoloji ve insan kaynaklari yonetimi

Günümüzde teknoloji, her alanda büyük bir yol kat etmiştir. Aynı zamanda, günümüz teknolojisini her alanda kullanmaktayız, ayrıca son 10 yıl içerisinde teknolojinin gelişimiyle beraber her iş ve sorumluluğumuz da olduğu gibi insan kaynakları yönetimi departmanında da teknolojiden geldiği bu durumdan yararlanmıştır.  Yararlanılan bu alanlardan kısaca bahsetmemiz gerekirse, 10 yıl öncesinde kullanılan data yazılımlar ile bugünkü data yazılımların arasında büyük farklar bulunmaktadır.

Bugünkü teknoloji ile harmanlanarak geliştirilmiş minik datalar ile eski, kullanımı zor, anlaşılmaz datalar arasında büyük farklar bulunmaktadır. Eski ve kullanımı zor datalar ile, kişi bilgilerine önceden tek tek erişim sağlanırken bugünkü teknolojik datalar ile istenilen ve aranan özellikteki çalışanlara ulaşmak çok daha kolay bir hale gelmiştir. Herkesin bildiği gibi bu teknolojik datalar insan kaynakları yönetim sektöründe çok sık kullanılmaktadır. İş alım, çıkarım, personel açığı, personel fazlası, çalışanların maaşı, aranan özellikteki kalifiye elemana ulaşımı gibi birçok noktada bu datalar insan kaynakları yöneticisinin en büyük yardımcısı haline gelmiştir. Bu datalar sayesinde, işletmelerde insan kaynakları yönetimi departmanı daha profesyonel bir hal almıştır.

Ayrıca, bu data ve harici teknolojik gelişmeler sayesinde, çalışanların maaşlarına daha profesyonel bir şekilde ulaşılabiliyor ve çalışanların kişisel özellikleri de pratik bir şekilde öğrenilebiliyor. Ek olarak, bu teknolojik gelişmeler, insan kaynakları yönetimi departmanına birçok avantaj sağlayabilir. Örnek verecek olursak, teknolojik gelişmeler insan kaynakları departmanında istenilen bilgiye hızlı erişim sağlayarak zamandan büyük ölçüde tasarruf sağlamaktadır.

Örneğin, bir işletmede bir çalışanın aldığı maaş ve avans miktarına teknolojik cihazlar sayesinde ulaşılabilmektedir. Ek olarak, bir işletmenin herhangi bir departmanında çalışması gereken personel sayısına da kolayca ulaşılabilmektedir. Bu sayede işletmenin bütçesinden de kar edilmiş olacaktır. Ayrıca, teknolojik gelişmeler sayesinde insan kaynakları yönetimi sektöründe kolay ve pratik yönden doğru ve nitelikli elemanlara ulaşabilir, bu sayede de işletme başarısına olduğundan daha kısa sürede ulaşabilir. Örnek verecek olursak, eski usul gazeteye verilen iş ilanlarıyla sadece belli bir kesime hitap edilmektedir fakat internet çağında olduğumuz için teknolojik gelişmeler sayesinde kısa sürede istenilen nitelikte çalışana ulaşılabilir.  Ek olarak, insan kaynakları yönetimi sektöründe, teknolojik gelişmeler sayesinde, dünya ve ülke gündeminde anlık gelişen haberlere ve güncel bilgiye kolayca ulaşılabilmektedir.  Örnek verecek olursak, dünya piyasasında bir tekstil firmasını etkileyebilecek birtakım değişiklikler meydana gelebilir ve bu bilgilere erişmek ve takip etmek her zaman hayati değer taşımaktadır. Bu bilgileri takip etmek de o tekstil firmasının insan kaynakları yönetimi departmanının sorumluluğundadır. Teknolojik gelişmeler de insan kaynakları departmanının işlerini kolaylaştırır. Ek olarak bir işletmede, işe alınan kişi başına düşen maliyetlerde büyük oranda azalma görülebilir ve istenilen zamanda ilan yayınlama ve yayınlatma gibi eskiden zor ve uğraş gerektiren işler teknoloji ile beraber büyük oranda kolaylaşmıştır. Bu kolaylaşan teknoloji ile beraber, profesyonel birçok yarar da sağlanabilir.

İlginizi Çekebilir:   Türkiye’de İnsan Kaynakları Yönetimi

İşletmenin verimliliği kısa yoldan ve uzun vadede artacaktır, daha kaliteli ve kullanışlı sonuçlar elde edilebilecek, işlem hızında büyük oranda artış, veri doğruluğunda artış gibi sonuçlar ortaya çıkacaktır. Ayrıca, insan kaynakları yönetim sektöründe çalışanlar ile ilgili olan bilgi sisteminde birçok işlevi teknoloji çok daha kolay bir hale getirmiştir. Bu sebeple, teknolojik devrimin hızla artmasıyla emek işçiliğinden bilgi işçiliğine hızlı bir geçiş sağlanmıştır. Bu değişen geçiş ile beraber işçilerin sayısı ve niteliklerinde değişiklikler meydana gelmiştir, bazı işletmelerin işlerinde beceri ve ihtiyaçları artmıştır. Bununla beraber, işletmelerde olan iş gücü maliyeti artmıştır. Ek olarak, insan kaynakları yönetim sektöründe, dünya piyasası ve ekonomisinde dalgalanmalar sonucu genel olarak büyük bir küçülmeye gitmek kaçınılmaz olmuştur ve yeni uygulamalar piyasaya sürülmüştür.

Dünyada ve ülkemizde, bilgi toplumu anlayışının ve bilginin stratejik öneminin vurgulandığı son zamanlarda İnsan Kaynakları Yönetiminde görülen en önemli değişimlerden birisi de insan Kaynakları Bilgi Sistemlerinin (Human Resources Information Systems) kullanımının yaygınlaşmasıdır. Özetleyecek olursak, teknoloji ilerledikçe insan kaynakları yönetim sektörünün işleri kolaylaşmış ve pratikleşmeye başlamıştır.

Content Protection by DMCA.com